«Печерські цікавинки»

Чи відомо вам, що закладення виноградників найпаче в монастирських обійстях та церковних садибах у XVII–XIX ст. розпочиналось з чину освячення виноградної лози?

Чин цей було викладено у «Требнику» лаврського архімандрита митрополита Київського і Галицького Петра Могили (1633–1647), надрукованому у Києво-Печерській лаврі 1646 р.

Згідно з чином священник читав молитву, в якій просив Божого благословення та захисту виноградного саду «от всякого вреждения, гусениц, хрущов и многообразных мух и мушниц, и червий, и всяких гадов и зверей, от града же, снега, мраза и ледяниц и ветров сожжения, от бури и бесов, от всякого нахождения видимих и невидимих врагов».

На завершення ієрей окроплював виноградну лозу та завчасно приготовлені канавки для її висадки святою водою. Він також власноруч висаджував першу лозину, після чого до роботи приступали виноградарі.

Так колись, купаючись у вранішніх сонячних променях, що відбивалися від гладі Дніпрових вод, благословляв виноградну лозу на Печерних горах архімандрит святої обителі Петро Могила...

Наталія Литвин

Підписи до ілюстрацій:
Іл. 1. Архимандрит Петро Могила на Горі Гелікон з ознаками Пастирства, Віри та Мудрості в руках. Ілюстрація до панегірика «Евхарістиріон албо вдячність… Петру Могилі…» 1632 р.
Іл. 2. Титульна сторінка книги «Євхологіон… албо Требникъ» 1646 р.

 

 

YouTube icon
Facebook icon