Пропонуємо до вашої уваги черговий випуск фотопроєкту «На згадку про Києво-Печерську лавру»

Минулого тижня ми анонсували, що цей випуск буде присвячено життю Києво-Печерської лаври у 1992 р. Перший повний рік української незалежності був багатим на події – як загальнодержавного, так і місцевого значення. Зокрема, на верхній території Лаври після тривалої перерви для відвідувачів відкрили Велику лаврську дзвіницю, відреставровану ще наприкінці 1980-х рр. За досить помірну, як на ті часи, плату відвідувачі могли побачити місто з висоти пташиного польоту – тоді ще центр Києва не було так щільно забудовано, тож легко можна було роздивитися, наприклад, дзвіницю Софії Київської, яку у середині XVIII ст. перебудовано за проєктом Йоганна Готфріда Шеделя – того самого архітектора, який спроєктував і лаврську дзвіницю. Вперше за багато років у відвідувачів з’явилася можливість зробити фотографію «на пам’ять» біля лаврських дзвонів на 3-му ярусі дзвіниці або на фоні київських краєвидів – за радянських часів це було суворо заборонено, адже навпроти головного входу в Києво-Печерську лавру, в будівлі Старого Арсеналу, містилися цехи заводу «Арсенал», що працював на оборонну промисловість СРСР (тепер тут функціонує Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький арсенал»).

20 червня 1992 р. новообраний предстоятель Української православної церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан) прибув до Києво-Печерської лаври, яка впродовж наступних 22-х років стала його головною резиденцією. Його урочисто зустріли представники духовенства і віряни. А вже за тиждень, у ніч з 26 на 27 червня, у Хрестовоздвиженській церкві на Ближніх печерах було віднайдено і перенесено до Дальніх печер мощі священномученика Володимира (Богоявленського), митрополита Київського і Галицького (†1918), першого православного єпископа, котрий став жертвою гонінь більшовицької влади проти Церкви.

На теренах Києво-Печерської лаври того року відбувалися й інші події, деякі – доленосного характеру, але наразі фотосвідчень більшості з них виявити нам не вдалося. Будемо вдячні, якщо хтось із наших читачів зможе надати нам світлини – візуальну хроніку лаврських подій початку 1990-х рр.

А з наступного тижня в проєкті «На згадку про Києво-Печерську лавру» ми починаємо публікацію фотоматеріалів, присвячених відновленню надгробного пам’ятника князю Костянтину Іпсіланті у середині 1990-х рр.

 

Підписи до ілюстрацій:
1. Панорама Києво-Печерської лаври з гелікоптеру
2-4. Краєвиди Києво-Печерської лаври і Києва з 3-го ярусу дзвіниці
5. Митрополит Київський і всієї України Володимир у вагоні поїзда перед прибуттям до столиці України
6-7. Архієреї, духовенство і віряни на київському залізничному вокзалі зустрічають архіпастиря
8. Братія Києво-Печерської лаври перед головною брамою в очікуванні свого священноархімандрита. В центрі – намісник Лаври, архімандрит Питирим (Старинський)
9. Митрополит Володимир вклоняється святій обителі
10-11. Перед входом у Києво-Печерську лавру
12. Перші кроки по лаврській землі На передньому плані –ієромонах Арсеній, благочинний
13. Митрополит Володимир у оточенні архієреїв і лаврської братії прямує до Соборної площі
14-15. Перше богослужіння в церкві Прпп. Антонія і Феодосія Печерських

Під час підготовки цього випуску було використано фотоматеріали з архіву Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври.

YouTube icon
Facebook icon