Виставка «Зірковий слід на небосхилі Лаври»

10 вересня 2019 року у виставковому приміщенні корпусу № 4 Заповідника відкрили експозицію «Зірковий слід на небосхилі Лаври», присвячену 120-річчю початку розписів Троїцької надбрамної церкви Києво-Печерської лаври художником Володимиром Дмитровичем Соніним.

Під час відкриття до присутніх звернувся заступник генерального директора з наукової роботи, доктор історичних наук, професор Сергій Пивоваров, який повідомив, що створенню експозиції передувала  ґрунтовна  кількарічна робота фахівчинь науково-дослідного сектора збереження пам’яток образотворчого мистецтва, книг та документальних матеріалів відділу науково-фондової роботи Інни Івакіної, Наталії Батенко, Інни Олексюк під керівництвом головного зберігача фондів Ірини Мартинюк, які провели комплексне дослідження творчості Володимира Соніна. Вони, у свою чергу, окреслили етапи створення виставки та подякували відповідним службам та окремим співробітникам Заповідника за всебічну підтримку.

Правнук художника, народний архітектор України, лауреат Державних премій України, голова Київської організації Національної спілки архітекторів України Вадим Жежерін коротко розповів історію сім’ї Соніних, подякував Заповіднику як за чудову організацію виставки, так і за підготовку ілюстрованого наукового видання «Альбом-каталог. Сонін Володимир Дмитрович. Життя та творчість художника», до якого ввійшли дослідження про життя та творчість Володимира Соніна та власне повний каталог музейних предметів із збірки Заповідника: особистих документів, світлин, графічних та живописних робіт майстра, що представлені в експозиції. Мистецтвознавець, архітектор-реставратор, лауреат Державної премії України в галузі архітектури, член ІCОМОS, член-кореспондент Академії будівництва України Ніна Шепітько підкреслила важливість та актуальність вивчення мистецької спадщини художника Володимира Дмитровича Соніна.

 

Виставка працює за адресою:

м. Київ, вул. Лаврська, 9, корпус № 4

 

Цікаво знати:

 

На початку ХХ ст. в Києво-Печерській лаврі працювала ціла плеяда видатних художників. Серед них особливе місце посідає художник-монументаліст Володимир Дмитрович Сонін (1852–1942).

Його зусиллями наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. екстер’єр лаврської Троїцької надбрамної отримав нове живописне оздоблення.

У 1899 р. після ухвали Духовного собору Лаври про нові розписи фасадів Троїцької церкви та укладення з ним угоди В. Д. Сонін розпочав художні роботи згідно з тогочасними вимогами.

За свою багатовікову історію «Головна лаврська брама», як її називали прочани, неодноразово змінювала свій зовнішній вигляд, оскільки кожна епоха, починаючи від доби Русі-України, вносила певні зміни в оформлення її зовнішнього вигляду.

В. Д. Соніну доручили виконання 48 живописних образів, серед яких два «Собори преподобних Печерських» на пряслах мурів, перед входом у Лавру. Втілення в життя нового оформлення церкви в академічній манері було здійснене протягом 1899–1902 рр. й перетворило фасади церкви у неповторний живописний шедевр, який викликав захоплення й схвальні відгуки сучасників.

Сьогодні, коли під керівництвом відділу науково-реставраційних та відновлювальних робіт Заповідника тривають масштабні реставраційні роботи Троїцької надбрамної церкви та відновлення живопису її фасадів, дослідження творчої манери художника-монументаліста В. Д. Соніна є особливо актуальним і має не тільки наукове, а й прикладне значення, що буде використано для автентичного відновлення кольорової гами та стилю розписів церкви.

На виставці «Зірковий слід на небосхилі Лаври» представлено пам’ятки (особисті документи, фотокартки, графічні та живописні роботи), пов’язані з життям і творчістю В. Д. Соніна, які зберігаються в колекції НКПІКЗ. Їх свого часу передала до Заповідника родина славетного живописця.

Перші уроки малювання він отримав від свого батька – народного майстра. Матеріали виставки засвідчують, що професійний і творчий шлях В. Д. Соніна розпочався вже у зрілому віці. Художнику було 43 роки, коли 17 серпня 1895 р. він отримав свідоцтво про завершення навчання у Київській рисувальній школі, заснованій Миколою Мурашком. Лаврський період творчості митця розпочався з 1899 р. із згаданих вище живописних робіт, пов’язаних з поновленням живопису навколо  Святої лаврської брами. У 1906–1910 рр. В. Сонін працював на посаді вчителя малювання лаврської іконописної майстерні, писав ікони на замовлення та виправляв художні роботи учнів і послушників. Обіймав посаду керівника лаврської іконописної майстерні.

У 1910 р. до Духовного собору Києво-Печерської лаври звернувся мешканець м. Києва П. Головачов з пропозицією виконати живописні роботи всередині мурованої Іллінської церкви у с. Тернівка Олександрівського пов. Катеринославської губ. (нині однойменне село Вільнянського р-ну Запорізької обл.). В. Д. Сонін погодився оздобити церкву, але змушений був звільнитися з посади керівника іконописної майстерні. Розписи Іллінської церкви митець виконав у притаманній йому художній манері, про що свідчать представлені на виставці графічні та живописні ескізи.

Після розпису храму В. Д. Сонін повернувся до Києва, де у 1916–1918 рр. працював на посаді вчителя графічних мистецтв у 7-му Київському вищому навчальному училищі.

Наступний етап у творчості митця розпочався після жовтневого перевороту 1917 р. й тривав до останніх днів життя. У цей період художник змушений був відійти від релігійного живопису та звернувся до фольклорних мотивів й портретного живопису. В його творчості починають переважати мотиви реалістичних зображень й натуралізму.

Вивчення мистецької спадщини художника В. Д. Соніна має важливе значення, позаяк дає змогу повніше й ґрунтовніше зрозуміти складний період українського мистецтва на зламі ХІХ–ХХ ст., пізнати ще одну важливу сторінку в історії культури України.

Виставка «Зірковий слід на небосхилі Лаври» супроводжується науковим альбомом-каталогом, в якому зібрано музейні предмети з колекції НКПІКЗ, пов’язані з ім’ям талановитого художника-монументаліста.

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon