Пропонуємо до вашої уваги черговий випуск фотопроєкту «На згадку про Києво-Печерську лавру»

Цього тижня ми розпочинаємо цикл оповідей, присвячених археологічним дослідженням в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври, що тривали два роки і значно збагатили наші знання про давню історію Печерської обителі.

У листопаді 1977 р. розпорядженням керівництва Києво-Печерського державного історико-культурного заповідника Ближні печери закрили на ремонт. Це вже було друге таке закриття печер протягом 14-ти років їх належності заповіднику як експозиційний об’єкт. Нагадаємо, що відкриття Ближніх печер для відвідувачів відбулося 27 листопада 1963 р., а 1971 р. в них вже проводили ремонтно-реставраційні роботи. Тепер, згідно з вимогами протипожежної безпеки, планували замінити старе електроосвітлення. Для цього під підлогою збиралися прокласти труби з електрокабелем для низьковольтного освітлення. Отже, жодні довготривалі археологічні дослідження керівництво заповідника не планувало. 9 листопада розпочали підготовку до ремонтних робіт: з печер виносили гробниці, ікони та інші церковні предмети, щоб убезпечити їх від забруднення чи, навіть, пошкодження. Разом з підсобними працівниками в роботах брали участь наукові співробітники відділу історії лаврських печер. З 14 листопада почали знімати чавунні плити, якими було вимощено підлогу підземних коридорів. Під плитами був шар піску, а під ним – викладена клінкером цегла. Подекуди в цегляній підлозі робітники виявили вбиті металеві штирі або цвяхи. З’ясувалося, що ними позначено поховання під підлогою. 22 листопада було відкрито перше з них, а наступного дня співробітники відділу історії печер у районі Трапезної виявили перші археологічні знахідки: монети ХІХ–ХХ ст., фрагменти виробів з металу, скла, кераміки, шматок смальти і шкіри. Для прокладання електрокабеля треба було зробити невеликі траншеї, тому з 30 листопада робітники почали знімати цеглу, якою було викладено підлогу. Це призвело до відкриття там нових поховань – в дубових гробницях, колодах або в ґрунтових ямах. До 21 грудня 1977 р. їх налічувалося вже 8. Керівництво заповідника вирішило повідомити про знахідки представників Інституту археології АН УРСР. 22 грудня печери відвідав археолог І. І. Мовчан, який разом з фотографом і науковцем відділу історії печер М. В. Ткаченко спустилися в печери та зафіксували останні знахідки. Від того часу археологічні дослідження в печерах відбувалися у співпраці з представниками Інституту археології. Окрім знахідок під підлогою, науковці заповідника зафіксували в стінах ближньопечерних лабіринтів давні закриті ділянки. 17 березня 1978 р. в печерах почала працювати спелеоархеологічна експедиція на чолі з О.Б. Авагяном, з якою заповідник уклав договір. Її представники почали розчищати давні печерні відгалуження, здійснювали там зйомку, обміри. Тоді ж зі знахідками з деревини почали працювати дендрохронологи. В цей час ремонтні роботи вже відійшли на другий план і розпочалися повноцінні археологічні дослідження Ближніх печер.

У наступному випуску проєкту «На згадку про Києво-Печерську лавру» ми продовжимо розповідь про археологічні дослідження в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври 1977–1979 рр. та про знахідки, що виявили представники Інституту археології та науковці заповідника.

 

Підписи до ілюстрацій:

01. Печери закрито на ремонт.

02. Відкриття поховання під підлогою. Ю. Толкачов, Т. Можаровська

03. На місце розкопок завітала кінознімальна група. На передньому плані зліва направо: Т. Кусок, Т. Можаровська

04. Короткий перепочинок на свіжому повітрі. Зліва направо стоять: В. Прищенко, Т. Кусок; сидять: В. Назаров, Ю. Толкачов, Б. Жолдак, В. Колпакова, М. Ткаченко

05. Перед початком робіт. Т. Кусок, Д. Сафронюк

06. Дослідження місць поховання. Зліва направо: Г. Сапожнікова, Т. Можаровська, М. Ткаченко

07. Розчистка локули. М. Ткаченко

08. Розчистка локули. Зліва направо: М. Ткаченко, Т. Кусок

09. Дослідження «келії біснуватих». М. Ткаченко

10. Фото на згадку про спільну роботу. Зліва направо: О. Авагян, М. Ткаченко, Ю. Толкачов, Т. Можаровська, І. Мовчан (керівник експедиції), Д. Головань, Т. Кусок.

11. І. Мовчан (стоїть праворуч) дає настанови перед роботою. Зліва направо: Ю. Толкачов, Т. Кусок, Т. Можаровська, Д. Сафронюк

12. Відкриття «Хода Меркурія».

13. Група спелеологів під час відкриття «Хода Нестора». Зліва направо: Г. Новіков, К. Хоменко, Н. Галущак, О. Авагян

14. Робоча нарада в одній з крипт «Хода Нестора». В центрі О. Авагян

15. Встановлення кріплення в «Ході Нестора». В центрі О. Авагян

YouTube icon
Facebook icon