Відродженню Успенського собору – 20 років

Шановні друзі! Продовжуємо цикл оповідей про дослідження головного храму Києво-Печерської лаври у повоєнний час. Сьогодні розповімо про дослідження Успенського собору 1982 та 1986 років.

Архітектурно-археологічною експедицію Інституту археології, що досліджувала Успенський собор у ці роки, керував В. О. Харламов. У зв’язку із виконанням проєкту відновлення пам’ятки необхідно було з’ясувати стан фундаментів собору, архітектурних та конструктивних прийомів, використаних під час будівництва.

Дослідженнями встановлено, що північна частина фундаменту західного фасаду і західна частина північного фасаду повністю відсутні (є воронка 3,5 м завглибшки). Решта фундаментів збереглася, хоча деякі ділянки мали тріщини і зсуви. Результати цих досліджень стали основою розрахунку фундаментів відновлюваної пам’ятки.

Розкопки продемонстрували наявність підпірних стінок-контрфорсів уздовж західного, південного та східного фасадів первісного ядра пам’ятки. Зображення деяких із них є на гравюрах ХVІІ ст.

Сезон 1982 р. приніс справжнє наукове відкриття – біля північної стіни давньоруської частини храму знайдено зруйноване вибухом поховання Петра Могили (1647). Дерев’яну труну з тілом Петра Могили, на якій були дві срібні фігурні гравіровані пластини із зображенням його герба та епітафією, було вміщено у давньоруський шиферний саркофаг, накритий шиферною плитою з рельєфним різьбленням XI ст. і обкладений цегляною кладкою з циліндричним склепінням. Конструкцію засипали землею та закрили плитою підлоги.

У південно-західній частині собору вивчено залишки каплиці ХІІ ст. з гробницею (без останків) доньки князя Всеволода Ярославича Євпраксії. Під підлогою виявлено рештки численних поховань некрополя Успенського собору.

Підписи до ілюстрацій:

1. Фрагмент фундаменту собору ХІ ст. Розкопки 1982 р.

2. Ділянка кладки фундаменту північної апсиди ХІ ст. Розкопки 1986 р.

3. Ділянка кладки стіни північної апсиди ХІ ст. Розкопки 1986 р.

4. Різьблена шиферна плита ХІ ст. з поховання Петра Могили. Фонди Заповідника

5. Срібні пластини з епітафією та гербом Петра Могили. Музей історії Києво-Печерської лаври НКПІКЗ.

YouTube icon
Facebook icon