Муміфікація у Давньому Єгипті та проект «Мумії» у Грецькому Інституті єгиптології

2 жовтня 2019 року на підґрунті Меморандуму про співпрацю між Інститутом сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України і Грецьким Інститутом єгиптології та в межах роботи над плановою темою Відділу Близького та Середнього Сходу «Східні рукописи та артефакти в архівних та музейних фондах Східної Європи», у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбулася лекція директорки Грецького Інституту єгиптології, професорки Алісії Маравелії (Афіни, Греція) «Муміфікація у Давньому Єгипті та проект «Мумії» у Грецькому Інституті єгиптології» («Mummification in Ancient Egypt and the Mummy Project of the Hellenic Institute of Egyptology»).

Представив лекторку заступник генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника з наукової роботи, доктор історичних наук, професор Сергій Пивоваров. Провідний науковий співробітник відділу Близького та Середнього Сходу Інституту сходознавства України ім. А. Кримського, доктор історичних наук Микола Тарасенко ознайомив з  програмою перебування Алісії Маравелії в Україні, яка включала цикл лекцій на зазначену тематику. Він повідомив, що приїзд гості є візитом-відповіддю на його лекцію, прочитану в Афінах у 2018 році, під час якої він розповідав про дослідження єгипетських старожитностей, що  зберігаються у вітчизняних музеях, зокрема, й у збірці нашого Заповідника.

Лекція авторки проекту «Мумії» Алісії Моравелії супроводжувалася відео- та фотоматеріалами, що висвітлювали історію, ритуал та атрибути муміфікації. Дослідження мумій, які зберігаються в грецьких музеях, проводили спільно з Національним археологічним музеєм в Афінах, Грецьким Інститутом єгиптології та із медичним центром в Афінах. Сканування на спеціальному приладі дало можливість виявити оригінальний «рецепт» давньоєгипетського бальзамування. Завдяки скануванню було визначено стать мумії, час здійснення обряду, а також проведено повне антропологічне дослідження. Під час огляду саркофагів фахівці дослідили ієрогліфи, поховальні папіруси, малюнки та атрибути, які супроводжували померлого, проаналізували хімічний склад речовин із єгипетських тканин, якими  обгортали мумії. Доктор Алісія Марвелія зазначила: «Вивчення муміфікованого тіла є вагомим внеском у пізнання процедури муміфікації, надає важливу нову інформацію про похованого. Незважаючи на те, що не збереглося жодного писемного джерела, вчені можуть почерпнути чимало важливої інформації, отриманої від збережених тіл стародавніх єгиптян». Дослідження також дозволяють дізнатися  як і коли давні єгиптяни вдосконалили антибактеріальний рецепт бальзамування.

Пані професорка завершила лекцію показом документального фільму про роботу Грецького Інституту єгиптології.

Наприкінці заходу відбулася наукова дискусія, під час якої лекторка  відповіла на питання присутніх.

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon