Відбулася презентація проекту відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому в межах культурологічної акції в підтримку історико-мистецького фестивалю «Острог-Ренесанс»

20 травня 2016 року у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбулася культурологічна акція в підтримку історико-мистецького фестивалю «Острог-Ренесанс» від «Мистецьких експедицій». У межах акції презентували проект відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому.

У презентації проекту взяли участь Генеральний директор Заповідника Л. Михайлина, начальник наукового відділу охорони та моніторингу стану нерухомих пам’яток О. Романченко, скульптор О. Сидорук, головний редактор видавництва «Балтія-Друк» В. Строля.

Л. Михайлина наголосив на особливому зв’язку князя Костянтина Острозького з Києво-Печерською лаврою. Зокрема, у Дальніх печерах похований прадід Костянтина Острозького князь Федір, який прийняв постриг під ім’ям Феодосій і після смерті був канонізований. Згідно із заповітом, видатний державний та військовий діяч українського та литовського народів князь Костянтин Іванович Острозький був похований в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. На замовлення його сина київського воєводи князя Василя-Костянтина Острозького над похованням у серпні 1579 р. був поставлений надгробний монумент у стилістиці ренесансу із рожевого мармуру, який був знищений під час вибуху Успенського собору в листопаді 1941 року.

Відтворення надгробного пам'ятника князю Костянтину Острозькому було передбачено концепцією відтворення Успенського собору Києво-Печерської лаври. Цей пам'ятник відображає надовго забутий загальний період в історії України та Литви. Проект відтворення пам’ятника, розроблений українськими та литовськими фахівцями, був схвалений на громадському обговоренні, яке відбулося 13 жовтня 2015 р. в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику.

О. Романченко звернув увагу на історико-культурну і мистецьку цінність пам’ятника. «Київ є одним із тих унікальних міст, у якому відбилися практично всі мистецькі стилі, притаманні Європі. Пам’ятник, про який йдеться, є перлиною мистецтва доби Ренесансу. Питання відтворення пам’ятника виникало з моменту зруйнування Успенського собору у 1941 році. Фахівцями Заповідника розроблено історико-архітектурну довідку, у якій детально простежено еволюцію пам’ятника, починаючи з моменту його створення», – зазначив О. Романченко.

У фондах Заповідника зберігаються окремі фрагменти цього пам’ятника, які дають певну уяву про його первісний вигляд. У процесі роботи над відтворенням пам’ятника можна орієнтуватися на іконографічний матеріал, зокрема гравюри і фото в книгах початку і середини ХІХ століття. Пам’ятники, на кшталт надгробку Костянтина Острозького, є частиною європейського культурного простору, і вони мають бути збережені та відтворені.

 

За словами скульптора проекту О. Сидорука, унікальність відтворення цього пам’ятника полягає в тому, що в Україні скульптури доби Ренесансу не представлені, не збереглися. Звідси, його особлива актуальність і цінність. «Об’єкт буде виконано з мармуру двох кольорів – червоного та білого, загальна висота пам’ятника 7,5 м. Проте наступним етапом відтворення пам’ятки стане виготовлення макету у масштабі 1 : 5 (висотою 1,5 м), у якому будуть відтворені всі деталі пам’ятника» – повідомив скульптор проекту.

Окрім презентації пам’ятника, організатори фестивалю «Острог-Ренесанс» та Генеральний директор Заповідника обговорили майбутню співпрацю у межах організації наступного фестивалю, що буде присвячений родині Острозьких. А презентація проекту відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому накреслили першим культурно-освітнім заходом майбутнього «Острог-Ренесанс-2017».

По завершенні презентації для учасників делегації м. Острог була проведена екскурсія Заповідником та концерт духовної музики.

 

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon