Пропонуємо до вашої уваги черговий випуск фотопроєкту “На згадку про Києво-Печерську лавру”

Ми завершуємо цикл фотооповідей про відтворення Великої Печерської церкви – Успенського собору.

Більше ніж два місяці на нашому сайті публікувалися світлини, присвячені подіям, які відобразили два роки роботи великої команди проєктантів, архітекторів, будівельників, реставраторів, художників, скульпторів – з осені 1998 р., коли розпочалося розчищення та укріплення залишків собору, до літа 2000 р., коли відбулося його освячення. Але як безпосередньому відтворенню Успенського собору передувала кількадесятирічна клопітка дослідницька робота, так і після його прийняття 3 листопада 2000 р. державною комісією, продовжилися роботи з оформлення інтер’єрів. Живописні роботи на першому ярусі храму завершені в січні 2013 р., на другому – тривають до сьогодні; у серпні 2021 р. урочисто відкрили першу чергу відтвореного надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому в північній частині нартекса собору. Отже, не виключено, що до теми Успенського собору ми вертатимемося й у майбутньому…

А сьогодні пропонуємо передивитися низку знімків, зроблених у 1998–1999 рр. тодішнім співробітником заповідника Максимом Стрихарем (іл. 1-7, 9). Протягом двох років він періодично фіксував хід робіт, зокрема – з 3-го ярусу Великої лаврської дзвіниці. Останні світлини особливо цікаві тим, що зроблені, фактично, з однієї точки, і тому надають можливість досить докладно прослідкувати, як саме відбувався процес відновлення Великої Печерської церкви протягом цього часу.

Наступний випуск фотопроєкту “На згадку про Києво-Печерську лавру” буде присвячено невеликій пам’ятці, що з’явилася на Соборній площі Києво-Печерської лаври під час відтворення Успенського собору і безпосередньо пов’язана як з самим собором, так і з його відродженням.

Підписи до ілюстрацій
01. Осінь 1998 р.: розчищення та укріплення залишків собору
02. Осінь – початок зими 1998 р.: встановлення буроналивних паль, підготовка площ до відбудови
03. Зима 1998–1999 рр.: продовження роботи у складних погодних умовах
04. Весна 1999 р.: зведення стін
05. Весна–літо 1999 р.: завершення зведення стін та склепінь
06. Літо 1999 р.: зведення барабанів і фронтонів
07. Осінь 1999 р: влаштування бань і мідної покрівлі
08. Після 2000 р.: відновлений Успенський собор
09. Грудень 2000 р.

YouTube icon
Facebook icon