«Печерські цікавинки»

Чи відомо вам, чому
героя повісті «Вій» (1835) – вченого чоловіка, богослова Халяву Микола Гоголь зробив дзвонарем та ще й змусив його ходити зазвичай з розбитим носом? До того ж «щастя» богослова Халяви полягало в тому, що він «был звонарем самой высокой колокольни»!
Велика лаврська дзвіниця, шедевр, створений за участі Йогана-Ґоттфріда Шеделя, буквально зачаровувала сучасників не лише своєю архітектурною довершеністю, але й вражаючою на той час висотою – 96,52 м. Микола Гоголь, приїжджаючи до Києва та відвідуючи Лавру, не лише милувався неймовірною вежею, але й, захоплюючись мальовничістю київських наддніпрянських гір та Задніпров’я, які споглядав з Андріївської та Володимирської гір, не міг утриматися від спокуси побачити Київ та його околиці з висоти пташиного польоту. Для цього варто було лише підійнятися на лаврську дзвіницю.
І треба ж було такому статися, що, долаючи підйом гвинтовими сходами, в прольоті між другим та третім ярусом башти Гоголь перечепився і боляче забив коліно. Саме на третьому ярусі висіли знамениті лаврські дзвони. Із тих, які споглядав та чий передзвін міг чути письменник, три – Балик, Копа та Вознесенський, – збереглися до наших днів.
Утім, така незначна прикрість, що трапилася з автором «Вія» під час сходження на лаврську дзвіницю, коштувала герою його твору – богослову Халяві не лише кар’єри, що відповідала його академічній освіті, але й призвела до того що, ставши дзвонарем «он всегда почти являлся с разбитым носом, потому что деревянная лестница на колокольню, была чрезвычайно безалаберно сделана».
Додамо лише, що в старому Києві побутувала легенда: той хто відчув біль у коліні, підіймаючись з другого на третій ярус Лаврської дзвіниці, міг побачити вдалині над Лисою горою марево, схоже на силует панночки, яка осідлала невдаху Хому Брута. Позбавитися видіння можна було, проказавши молитву та тричі перехрестившись.

  Наталія Литвин

Підписи до ілюстрацій:
Іл. 1. Велика лаврська дзвіниця. Перша третина ХХ ст. (Фотографічний знімок з колекції НЗКПЛ, інв. № КПЛ-Н-6278)

                                  

 

YouTube icon
Facebook icon