Хроніка роботи сектору археології НЗ «Києво-Печерська лавра»

Велика реставрація. Бібліотека Флавіана: історико-архітектурна довідка
Будівля корпусу № 5, що споруджено у 1909 р. коштом митрополита Флавіана за проєктом архітектора Є. Єрмакова, призначалася для бібліотеки (іл. 1). Необхідність її зведення була зумовлена переданням до монастиря великої за обсягом книгозбірні митрополита Київського і Галицького Флавіана (у миру – Миколи Миколайовича Городецького). 
Кладку стін двоповерхової, «Г»-подібної в плані споруди виконано з лицевої жовтої цегли під розшивку (зберіглася в автентичному стані з боку Митрополичого саду). Перекриття підвалу та першого поверху – цегляні склепіння по металевих балках, другого поверху – пласкі та кесоновані.
Стилістику фасадів витримано у формах історизму з використанням ренесансно-барокових елементів. На першому поверсі північного крила та на другому поверсі первісно розміщувалися читальні зали бібліотеки (іл. 2). У залах другого поверху частково збереглися кесоновані стелі з ліпленим рослинним орнаментом, виконаним київським скульптором Ф. Соколовим. Приміщення опалювалися 4 великими та 2 малими кахляними печами, розібраними у 1960-х рр. В іншому крилі на першому поверсі були кухня та келії кухарів і садівників, на другому поверсі, поряд із читальними залами – келії бібліотекарів (іл. 3). Після ліквідації монастиря у будівлі містилися Союз войовничих безбожників і Державна історична бібліотека. 
Значних пошкоджень пам’ятка зазнала у роки Другої світової війни. Згоріли дерев’яні конструкції, було частково втрачено ліпний декор стель. Відбудовчі роботи за проєктом архітектора І. Михайловського відбулися у 1953 та 1965 рр. У повоєнні роки будівлю зайняв гуртожиток технікуму культпросвітпрацівників та бібліотека, а з 1969 р., після перепланування – Український центр народної творчості. Частину приміщень віддали під структурні підрозділи Лаврського заповідника, серед яких в останні десятиліття був і археологічний відділ (тепер – науково-дослідний сектор археології). На першому поверсі з 1979 р. було розгорнуто виставку мікромініатюр заслуженого майстра народної творчості України М. Сядристого (іл. 4). 
Будівля давно була в аварійному стані і потребувала капітальної фахової реставрації, яка і почалася у грудні 2021 р. в межах програми Президента України «Велика реставрація».

Підписи до ілюстрацій:
Іл. 1. Панорама Митрополичого саду лаври з корп. № 5 на передньому плані. Фото з гелікоптера
Іл. 2. Північне крило бібліотеки Флавіана (корп. № 5), вигляд до реставрації
Іл. 3. Східне крило бібліотеки Флавіана (корп. № 5), вигляд до реставрації
Іл. 4. Вид на комплекс споруд Лаврського заповідника з корп. № 5 у правому нижньому куті. Фото з гелікоптера

YouTube icon
Facebook icon