«Мистецька спадщина»

Георгій Попов. Композиція «Тайна вечеря» у вівтарних розписах Трапезної церкви

Дорогі друзі! Сьогодні у рубриці «Мистецька спадщина» ми продовжуємо знайомити вас із розписами церкви Прпп. Антонія і Феодосія Печерських (Трапезної).

У вівтарі Трапезної церкви Г. І. Попов написав «Тайну вечерю». Художнє розкриття композиції є цілком традиційним для церковного мистецтва. Автор застосував той тип «Тайної вечері», коли історичні обставини прощальної трапези є поєднаними з літургійною сутністю євхаристії. На довгій прямокутній білій скатертині живописець зображує хліб і потир із вином. Ліворуч на підлозі – предмети, що залишилися після омивання ніг: глечик, рушник і мідниця.

Реакцію апостолів на слова, сказані Христом, автор убачає в діаметрально протилежних імпульсах. Група учнів ліворуч мимоволі подалася вперед, група апостолів, яку написано праворуч, відринула, вражена почутим, назад. Христа зображено відчуженим від подій, що відбуваються навколо нього: у цю хвилину він немов провидить майбутнє.

Художник не ставить за мету відокремлювати Іуду від інших учнів за допомогою рухів чи погляду. Від переживань, які охопили його товаришів, Іуду відсторонено його власними думками. Хвиля емоційного пориву не торкнулася душі апостола, який вже зробив вибір і сам собі підписав вирок зрадника. Після пророчих слів Господа, які щойно прозвучали, Іуда застиг: його пальці, що судорожно потягли було скатертину, торкнувшись її, завмерли; кисть руки ніби скам’яніла, приросла до гаманця; застигли очі, що вдивляються в себе і нічого там, незрячі, не бачать. Вираз величезних Іудиних очей художникові особливо вдався. Майже непомітно він скошує праву зіницю, завдяки чому погляд, який втратив спрямованість, не може покинути очниць. Виразний психологічній образ Іуди, «речі в собі», – формують саме очі персонажа.

Підготувала Пітатєлева О. В., с.н.с.
науково-дослідного відділу вивчення мистецької спадщини

 

 

Підпис до ілюстрації:
1. Г. І. Попов «Тайна вечеря». Розписи вівтарної частини церкви Прпп. Антонія і Феодосія Печерських. Початок ХХ ст.
2. Г. І. Попов «Тайна вечеря». Розписи вівтарної частини церкви Прпп. Антонія і Феодосія Печерських. Фрагмент. Початок ХХ ст.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon