Відбулася презентація видання «Успенський собор» у книгарні «Є»

4 грудня о 18.00 у приміщенні книгарні «Є» (м. Київ, вул. Лисенка, 3) відбулася презентація нової книги Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника «Успенський собор». Видавництво: «Балтія-Друк».

У презентації взяли участь гості та автори видання. З вітальним словом до гостей звернувся Надзвичайний і Повноважний посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс. Він зазначив важливість видання «Успенського собору» у контексті вивчення та популяризації історії української архітектури як повноцінної складової культурного надбання світу. Вивчення спільної українсько-литовської історії доби Великого князівства Литовського Надзвичайний та Повноважний посол назвав одним із питань першочергового значення.

Про видання розповіли головний редактор видавництва «Балтія-Друк» Віргініюс Строля, Генеральний директор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Любомир Михайлина.

В. Строля наголосив, що книгу ілюструють численні фото, унікальні документальні матеріали, малюнки, плани та реконструкції. Текст супроводжується словником архітектурних та історико-культурних термінів, відомостями про історичних діячів. Видання розраховане на широкий читацький загал, а також буде корисне всім, хто вивчає історію України, її архітектуру, мистецтво та культуру.

Л.П. Михайлина зазначив, що в книзі висвітлено історію Успенського собору – головної святині Києво-Печерської лаври. Розглядається його будівництво і відновлення після неодноразових руйнувань. У виданні розповідається про відомих особистостей, які знайшли свій останній спочинок під склепінням собору. Окремі розділи присвячено монументальному живопису та ризниці Успенського собору, більшість речей якої є справжніми творами мистецтва та мають велике меморіальне значення. Робота над книгою тривала майже три роки. Автори та видавці пережили чимало труднощів та результат, як зараз можна бачити, був того вартий. Л.П. Михайлина висловив подяку музеям, які надали матеріали: Національному музею історії України, Музею історичних коштовностей України, Національному художньому музею України, Національному заповіднику «Софія Київська», Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського та ін.

Автори – О.В. Сіткарьова, Г.В. Полюшко та Н.С. Абашина висловили надію, що книга стане справжньою знахідкою для всіх, кого зацікавить непроста історія побудови, руйнувань та відновлення Успенського собору Києво-Печерської лаври. У розділах, присвячених історії спорудження пам’ятки, архітектор О.В. Сіткарьова детально розглядає непросту історію цього собору, його інтер’єрів і монументального живопису. О.В. Сіткарьова розповіла про гарячі дискусії архітекторів щодо концепції відбудови Успенського собору у кінці 1990-х рр.

Головний зберігач фондів Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Г.В. Полюшко та Н.С. Абашина – автори розділу, присвяченого ризниці Успенського собору. Г.В. Полюшко спинився на непростій долі речей, які були у ризниці на початку ХХ ст. Лише частина з них дотепер зберігається у Фондах Заповідника На сторінках книги читач зможе ближче познайомитися з цими унікальними виробами. Н.С. Абашина у свою чергу звернула увагу, що значна кількість речей із ризниці має не лише художню, а й історичну цінність, оскільки були вкладами видатних політичних і релігійних діячів, зокрема митрополита Петра Могили, гетьманів Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Івана Самойловича та ін.

У другій частині зустрічі автори відповіли на питання та поділилися своїми планами щодо нових видань Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Присутні жваво обговорювали актуальні теми книговидавництва, історії дослідження культурної спадщини.

Після презентації книга «Успенський собор» розпочала свою подорож по книжкових крамницях та книжкових полицях. 

 
 
YouTube icon
Facebook icon