17 січня – день пам’яті преподобного Ахіли диякона

Преподобний Ахіла диякон. Чернець Києво-Печерського монастиря (кін. XIII-XV ст.).

У короткому житії  прп. Ахіли, яке засноване на напису на  надгробній дошці, переписаного у XVII ст. повідомляється, що прп.Ахіла був пострижеником Києво-Печерського монастиря і служив дияконом в Успенському соборі монастиря. Окрім житія на надгробній дошці були написані тропар і кондак преподобному. Ахіла диякон перевершував багатьох подвижників помірністю, не вживав ні солодкої, ні вареної їжі. Його звичайною їжею була одна просфора в тиждень і трохи «зелія» (овочів). «Багато що показав єси постування, про Ахіло: ледь единою в седмиці і се єдину малу просфору снедаше» сказано в кондаку преподобному.

Прп.Ахіла згадується в  «Тератургімі» (1638) ієромонаха  Афанасія Кальнофойського  серед преподобних отців  Дальніх печер .

Місцева канонізація  Ахіли диякона була здійснена, мабуть, при настоятелі Києво-Печерського монастиря   архімандриті Варлаамі (Ясинському) ; 1684-1690), коли було встановлено святкування  Собору преподобних отців Дальніх печер. Загальноцерковне шанування Ахіли диякона встановлено указами Святійшого  Синоду  1762, 1775 і 1784 рр., згідно з якими дозволялося друкувати служби печерським преподобним і вносити їх імена в загальноцерковні Місяцеслови.

У 1843 р. встановлено святкування спільної пам'яті всіх преподобних отців Києво-Печерських. Окрема пам'ять Ахіли диякона, як і інших преподобних отців Дальніх печер, почала святкуватися у 2-й половині XIX ст.

Мощі Ахіли диякона почивають у Дальніх печерах.

YouTube icon
Facebook icon