Перший експонат музею “Гетьман Іван Мазепа та його епоха”

У теперішні важкі часи всі наші думки і сподівання із захисниками України. Не маючи жодного сумніву в перемозі над російським агресором, ми готуємось до найскорішого відновлення роботи наших музейних установ. Для Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” одним з пріоритетних напрямів його експозиційної роботи є створення музею “Гетьман Іван Мазепа та його епоха” в Онуфріївській вежі Києво-Печерської лаври. Вже кілька років на цій пам’ятці національного значення тривають ремонтно-реставраційні роботи (іл. 1), а від 2021 р. об’єкт включений до Президентської програми “Велика реставрація”. Наприкінці 2022 р. в Онуфріївській вежі ми запланували відкриття першої черги музею.

І ось саме зараз, ще до початку монтажу, музей “Гетьман Іван Мазепа та його епоха” отримав знаковий експонат, який має відкривати експозицію. За результатами роботи, здійсненої адміністрацією Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” з липня минулого року, досягнута домовленість із керівництвом Свято-Успенської Києво-Печерської лаври (чоловічого монастиря) про передачу заповіднику на постійне зберігання т. зв. “Мазепиного” дзвону з дзвіниці Ближніх печер (іл. 2-3).

Означений дзвін, вагою до 500 кг, 1683 року передав до головного храму дівочого Печерського Вознесенського монастиря “Иван Стефанов сын Мазепа” на спомин своїх батьків, про що свідчить напис на ньому (іл. 4). У 1720 р. зі скасованого дівочого монастиря дзвін потрапив до Києво-Печерської лаври. Відомо, що з 1760 р. його використовували як годинниковий на лаврській Південній вежі. Після того, як 1816 р. годинник з вежі зняли, “Мазепин” дзвін перенесли на Велику лаврську дзвіницю, де він і знаходився до нацистської окупації Києва. Після відновлення чернечого життя (кінець 1941 – початок 1942 рр.) дзвін перемістили на територію Нижньої лаври.

Планується, що саме “Мазепин” дзвін стане одним з ключових експонатів музею “Гетьман Іван Мазепа та його епоха”. Після завершення військових дій пам’ятку передадуть до відділу наукової реставрації та консервації рухомих пам’яток заповідника, а згодом – розмістять у східній частині першого поверху Онуфріївської вежі, у спеціальній заздалегідь спроєктованій для цього конструкції.

 

Підписи до ілюстрацій:
1. Онуфріївська вежа під час реставрації, червень 2020 р.
2. Лист намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври про передачу “Мазепиного” дзвону на постійне зберігання до Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” 
3. “Мазепин” дзвін
4. Напис на дзвоні

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon