«Мистецька спадщина»

Святитель Феодосій Углицький, чудотворець Чернігівський 

(до 970-ліття першої літописної згадки про Києво-Печерську лавру)

Дорогі друзі! Сьогодні у рубриці «Мистецька спадщина» ми продовжуємо знайомити вас із розписами лаврської церкви Прпп. Антонія і Феодосія Печерських. Пропонуємо до вашої уваги публікацію, присвячену образу cвт. Феодосія Углицького, чернігівського чудотворця.

Святитель Феодосій народився у 1630-х рр. на Правобережній Україні. Він навчався в Києво-Могилянській академії, чернецтво ж обрав в Києво-Печерському монастирі. Він дотримувався суворих чернечих правил, тому народ уважав його істинним подвижником.

Канонізація Феодосія Углицького, чудотворця Чернігівського, прославленого у лику святих у 1896 р., стала першою серед канонізацій епохи Миколи II. Проте творені святителем чудеса почали записувати ще з 1835 р.

І. С. Їжакевич у розписі лаврського храму Прпп. Антонія і Феодосія Печерських в обличчі Феодосія виразно втілив український типаж. Аскетично змарнілий лик святителя здається суворим. Проте блискучі, трохи розкосі очі притягують енергією і життєвою силою. Волосся Феодосія чорне, як смола. Таким самим, густо-чорним кольором зображено його вуса і тонкі брови «врозліт». На контрасті з ними борода Феодосія з помітною сивиною має вигляд сіруватої, бляклої. Витонченими, аристократично довгими І. С. Їжакевич пише пальці на руках святителя.

Живописній інтерпретації медальйона із зображенням Феодосія Чернігівського властива вишукана ритміка ліній і фактурне розмаїття фарб. Так, наприклад, хрести, які виписані на святительському омофорі пастозними мазками, привертають погляд майже ілюзорною, і тому надзвичайно виразною рельєфністю.

Цікаво, що найперший храм в світі, що побудовано у 1905 р. і присвячено Феодосію Чернігівському, міститься у с. Михайлівка Чернігівської обл.

 

Підготовлено Пітатєлевою О. В., с.н.с.

науково-дослідного відділу вивчення мистецької спадщини

 

Ілюстрація

І. С. Їжакевич. Свт. Феодосій Углицький. Початок ХХ ст. Розписи церкви Прпп. Антонія і Феодосія Печерських

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon