У Заповіднику презентували унікальну колекцію старожитностей Давнього Єгипту

5 травня 2017 р. у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбулася презентація колекції старожитностей Давнього Єгипту.

Презентація колекції старожитностей Давнього Єгипту в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику напередодні Міжнародного дня музеїв, який відзначається 18 травня, мала на меті привернути увагу широкого загалу і ЗМІ до тих скарбів, які зберігаються у фондах українських музеїв.

Колекція старожитностей Давнього Єгипту, яка зберігається у фондах Заповідника, складається з жіночої мумії, вкритого поліхромним розписом дерев’яного саркофагу, двох кришок саркофагів із таким же розписом та мумії нільського крокодила. Задля підтримки належного мікроклімату, аби не зашкодити артефактам та собі, представники ЗМІ та гості отримали спеціальні маски. 

Експонати потрапили до Києва у другій половині ХІХ століття і, очевидно, знаходилися спочатку в приватних колекціях єпископа Порфирія Успенського та Богдана і Варвари Ханенків.

Згодом один із саркофагів потрапив до Церковно-археологічного музею при Київській духовній академії. У 1920-х рр. ці речі були передані до Лаврського музею культів та побуту, колекції якого увійшли до створеного у 1926 р. історико-культурного державного заповідника «Всеукраїнське музейне містечко», де з 1931 року діяв відділ «Музей історії релігії».

Під час презентації з вітальним словом до присутніх звернулись Міністр культури України Є. Нищук, генеральний директор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, доктор історичних наук Л. Михайлина, заступник генерального директора, доктор історичних наук С. Пивоваров, заступник директора Інституту археології НАН України, чл.-кор. НАН України Г. Івакін, старший науковий співробітник Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України, доктор історичних наук М. Тарасенко, завідувач кафедри археології НУ «Києво-Могилянська академія», доктор історичних наук В. Клочко, директор археологічного музею Інституту археології НАН України, кандидат історичних наук Л.Кулаковська.

Євген Нищук висловив наміри відтепер знайомити широкий загал з унікальними музейними експонатами у форматі максимально вільного доступу: «Очевидно, що в періоди потужної комуністичної пропаганди та пропаганди атеїзму давньоєгипетські експонати виконували актуальну для того часу роль. Колекції, на кшталт презентованих сьогодні старожитностей Давнього Єгипту, повинні бути відкриті для широкого загалу, адже у фондах українських музеїв зберігаються  справжні скарби».

За словами Любомира Михайлини, презентована колекція викликає захоплення через давність єгипетських артефактів та їх належну збереженість. Таким чином, формується добра традиція відкривати фонди, демонструвати розмаїття і багатство Державного Музейного фонду України. «У Заповіднику діє музейний проект «Відкриті фонди», згідно якого ми час від часу презентуємо артефакти, які не часто експонуються через брак виставкових приміщень. Цим ми привертаємо увагу громадськості до раритетів, якими славиться Україна, і разом з тим, нагадуємо про необхідність належного зберігання музейних речей, про необхідність їх консервації та реставрації. Нещодавно наша держава вступила до Міжнародного центру вивчення питань збереження та відновлення культурних цінностей (ІККРОМ). Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник став базовою інституцією Українського відділення ІККРОМ. Музейний комплекс систематично співпрацює з найбільшими реставраційними центрами Литви, Італії, Великої Британії, Польщі, Болгарії», – зазначив генеральний директор музейного комплексу.

Сергій Пивоваров наголосив на науковому значенні представленої колекції: «В радянський час єгиптологія вважалася елітарною наукою. Нині в Україні відбувається становлення єгиптології і ми маємо можливість залучати молодь до вивчення перлин давньоєгипетської цивілізації. Сподіваємося, що вже найближчим часом сформується українська школа єгиптологів». 

Гліб Івакін привітав усіх присутніх з можливістю подивитись старі-нові знахідки, які він пам’ятає з експозицій заповідника. Він наголосив на важливості залучення меценатів, які сприяли б збереженню колекцій, зокрема старожитностей давньоєгипетської цивілізації, в музеях України для прийдешніх поколінь.

Відвідати виставку колекції старожитностей Давнього Єгипту запрошуємо 18 травня – у Міжнародний день музеїв з 9.00 до 22.00 за адресою: вул. Лаврська, 9, перший ярус Великої Лаврської дзвіниці.

 

Довідка:

Представлені саркофаги належать до періоду Нового царства Стародавнього Єгипту (1085–656 рр. до н.е.). На них нанесені традиційні зображення та написи, пов’язані з культом мертвих.

Давньоєгипетські старожитності використовували в атеїстичній пропаганді і експонували на численних виставках заповідника, зокрема «Печери та муміфікація» (1949–1977), «Історія лаврських печер» (1977–1990). У 1991 р. кришки саркофагів були представлені на виставці «Давньоєгипетські пам’ятки із музеїв СРСР».

Саркофаги і мумії, які є важливими пам’ятками давньоєгипетської цивілізації, вимагають уважного ставлення, потребують подальшої консервації та реставрації. Варто зазначити, що у «Всеукраїнському музейному містечку» діяли реставраційні майстерні, у яких також реставрувались давньоєгипетські пам’ятки відомим художником-реставратором Миколою Івановичем Касперовичем (1885-1938) та його учнями. Продовжуючи цю традицію, в заповіднику працюють фахівці-реставратори, які в 1983, 1994 рр. реставрували давньоєгипетську колекцію. Зараз всі ці пам'ятники вимагають постійної уваги, проведення мікологічних досліджень і консерваційно-реставраційних заходів.

Давньоєгипетські старожитності із фондів Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника є цінними історичними артефактами, вивчення яких є одним із завдань у сфері збереження світової культурної спадщини.

 

YouTube icon
Facebook icon