Заява ЮНЕСКО внаслідок ухвалення резолюції Генеральної Асамблеї ООН стосовно України

3 березня 2022 року

Відповідно до Резолюції про агресію проти України, ухваленої Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй, та у світлі нищівної ескалації насильства, ЮНЕСКО висловлює глибоку стурбованість подіями в Україні та працює над оцінкою збитків у сферах своєї компетенції (зокрема, у сфері освіти, культури, спадщини та інформації), а також над запровадженням заходів з надання невідкладної підтримки. 

Резолюція ГА ООН підтверджує першорядну важливість Статуту ООН і відданість суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах, а також вимагає, щоб “Російська Федерація негайно припинила застосування сили проти України”. 

Генеральний директор Одрі Азуле повністю погоджується зі вступною промовою Генерального секретаря на спеціальній сесії Генеральної Асамблеї, під час якої він сказав, що “ця ескалація насильства, що призводить до загибелі мирних жителів, у тому числі дітей, є абсолютно неприйнятною”. 

Крім того, Генеральний директор закликає “охороняти українську культурну спадщину, яка є свідченням багатої історії країни, та включає сім об’єктів Всесвітньої спадщини, зокрема у Львові та Києві; міста Одесу та Харків, що є членами Мережі творчих міст ЮНЕСКО; національні архіви, деякі з яких включені в Реєстр ЮНЕСКО «Пам'ять світу»; місця вшанування пам’яті жертв трагедії Голокосту”. 

“Ми повинні берегти цю культурну спадщину як свідчення минулого, але також як вектор миру на майбутнє, яке міжнародне співтовариство має захищати та зберігати для майбутніх поколінь. Також задля захисту майбутнього навчальні заклади повинні вважатися святинями”. 

В рамках своїх повноважень ЮНЕСКО вимагає негайного припинення нападів на цивільні об’єкти, такі як школи, університети, меморіальні об’єкти, культурні та комунікаційні інфраструктури, і висловлює жаль з приводу жертв серед цивільного населення, зокрема студентів, викладачів, художників, науковців та журналістів. До них належать жінки і діти, особливо дівчата, які постраждали внаслідок воєнного конфлікту та переміщення.

Повний текст Заяви ЮНЕСКО

YouTube icon
Facebook icon