У Заповіднику відбулося відкриття соціально-мистецького проекту «Торкаючись, бачу: великі українці»

28 листопада 2016 року у експозиційній залі Собору Успіння Пресвятої Богородиці Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника відбулося відкриття інтерактивного соціально-мистецького проекту «Торкаючись, бачу: великі українці».

До Міжнародного дня осіб з інвалідністю Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Державна агенція промоції культури України, Ротаракт клуб Львів, ЛОО ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ» презентували у стінах Успенського собору 12 скульптурних портретів  визначних постатей українського державотворення. Одним із завдань проекту організатори назвали руйнацію бар’єрів у доступі інформації, зокрема, про історичних постатей для людей з вадами зору.

Вокально-інструментальним початком заходу стало майстерне виконання композиції на слова Т.Г.Шевченка «Зоре моя вечірняя» – маленький незрячий бандурист Остап Нестеровський зі Львова запросив присутніх гостей у мандрівку українською класикою та одвічним мистецтвом кобзарства.  

Під час урочистого відкриття експозиції з вітальним словом до присутніх звернулись Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, Генеральний директор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Любомир Михайлина, керівник патронатної служби Міністерства культури України Дмитро Зеленецький, представник Міністерства соціальної політики Роман Пилипенко, український артист Павло Табаков, автор скульптур, один з керівників проекту Василь Одрехівський та керівник Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами Національного університету «Львівська політехніка», кандидат історичних наук Оксана Потимко.

Лілія Гриневич зазначила що, у часовому розрізі ХХІ століття, коли ми зробили вибір жити у європейській модерній країні, ми маємо бути більш гнучкі і різноманітні в донесенні мистецтва і культури для усіх без виключення українських громадян. Для тих, які мають особливі потреби – теж.

Міністр освіти і науки України висловила побажання щодо впровадження подібних інтерактивних методів під час подальшої розробки освітніх програм для дітей із вадами зору:   «Сьогоднішня виставка якраз демонструє такі нові підходи. Експозиція пронизана любов’ю до тих людей, які є особливими. Ми надто лінійно, в традиційний спосіб сприймаємо методи і можливості, якими можемо доносити мистецтво, зокрема, до тих людей, які мають проблеми із зором. Велика любов до кожної людини є запорукою того, аби наше суспільство стало цивілізованішим». 

За словами Любомира Михайлини, презентована виставка повністю спростовує тезу про те, що візуальне мистецтво доступне лише зрячим людям. Генеральний директор музейного комплексу висловив сподівання що проекти, на кшталт презентованого у стінах Києво-Печерського заповідника «Торкаючись, бачу: великі українці», знайдуть своє продовження у майбутньому,  а також пообіцяв зробити все, аби люди з особливими потребами продовжили долучатися до вивчення нашої історії та історико-культурного надбання України, зокрема.

Дмитро Зеленецький зачитав звернення Міністра культури України Євгена Нищука з нагоди Міжнародного дня осіб з інвалідністю. «Вперше в Україні відбувається виставка, яка дасть можливість людям з вадами зору познайомитися з найвизначнішими українськими постатями, що є розірванням існуючих у сьогоднішньому світі шаблонів про віртуалізацію мистецтва та скульптури, зокрема», – зазначено у зверненні. У вітанні Міністр культури висловив подяку скульптору Василю Одрехівському та організаторам заходу за високий мистецький рівень проведення заходу.

Роман Пилипенко звернув увагу присутніх на важливість використання у сучасному суспільстві терміну «особа з інвалідністю», як необхідного прояву поваги до людей з особливими потребами, а також зауважив важливу роль їхньої інтеграції в суспільство. За словами представника Міністерства соціальної політики така інтеграція має супроводжуватися конкретними кроками та діями. Зокрема, організацією та втіленням проектів, на кшталт соціально-мистецького «Торкаючись, бачу: великі українці».

Автор Василь Одрехівський зазначив, що Київ став п’ятнадцятим містом України, у якому презентували проект. Проте організатори і надалі знайомитимуть українців з унікальною виставкою. Наступним містом, куди завітають автори, стане Слов’янськ.

Натхненниця заходу Оксана Потимко поділилися планами щодо подальшої роботи з втілення авторських методологічних та освітніх програм, а також мистецьких проектів для людей з вадами зору. На завершення урочистої частини відкриття проекту куратор запропонувала присутнім гостям долучитися до експерименту і «побачити» скульптури на дотик через спеціальні темні окуляри, аби долучитися до вивчення світу з точки зору незрячої особи.

Окрім скульптурних портретів знаних українців, впродовж тижня до 3 грудня, відвідувачі зможуть познайомитися з літературними творами рельєфно-крапкового шрифту, надрукованими у 2016 році.

Ведучим заходу став начальник відділу музейно-освітньої роботи музейного комплексу Олег Топилко.

Експозицію можна буде відвідати до 3 грудня 2016 за адресою: вул. Лаврська, 9, експозиційна зала Собору Успіння Пресвятої Богородиці Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon