Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник долучається до челенджу #MuseumFromHome

Дорогі друзі!
Хай подорож до нашого віртуального музею за філіжанкою кави стане #quarantinediscovery. Приємного відпочинку!
До вашої уваги! Нові археологічні знахідки та невідомі артефакти з колекції Заповідника!

Колекція хрестів з території церкви Спаса на Берестові

Предмети особистого благочестя, отримані у результаті науково-рятівних археологічних досліджень 2018–2019 рр. на території церкви Спаса на Берестові, по більшості представлені натільними хрестами, в основному ранньомодерного часу. Дослідження проводилися науково-дослідним сектором археології НКПІКЗ (керівник к.і.н. С. Тараненко) та Архітектурно-археологічною експедицією Інституту археології НАН України (керівник к.і.н. В. Івакін). Частина з хрестів відреставрована художником-реставратором I категорії Н. Онопрієнко та передана на тимчасове зберігання у фонди НКПІКЗ.
Більшість з них знайдені у похованнях некрополю біля церкви і датуються XVII–XVIII ст. Це прості (монолітні) металеві натільні хрестики. За типом всі вони належать до латинських (чотирикінцевих) хрестів з простим петельчастим вушком та прямолінійними раменами, в яких вертикальне рамено довше горизонтального. Хрест з поховання 279 (інв. № 56) – литий латинський однобічний проквітлого типу з прямокутними потовщеннями на вертикальному рамені та 10 округлими кастами, які разом із завершеннями горизонтальних рамен символізують 12 святих апостолів. На лицьовому боці у центрі – рельєфне зображення голгофського хреста з терновим вінцем, списом і тростиною, гору передано у вигляді плетінки. На чільному боці у прямокутному щитку міститься напис під титлами “ЧЪС” (Царь Славы). Зворотна поверхня гладка. Білий метал, розміри (з вушком) 3,3×4,2 см.
Хрест з поховання 264 (інв. № 57) – литий латинський однобічний (?) прямокінцевий, з волютами і 4 променями у прямих кінцях середохрестя, що відображають ідею вічного джерела Божественного світла та життя. На лицьовому боці всередині – восьмикінцевий голгофський хрест та сліди емалі навколо нього. Голгофа зображена у вигляді півкола з печерою всередині. Зворотна поверхня затерта і пошкоджена, якщо там і було орнаментальне зображення, воно не проглядається. Кольоровий метал, розміри (з вушком) 4,3×2,7 см.
Хрест з поховання 326 (інв. № 70) – литий латинський двобічний прямокінцевий, з дугами у прямих кутах середохрестя. На лицьовому боці – зображення восьмикінцевого голгофського хреста на округлій Голгофі і цати. Зворотний бік затертий, слабко проглядаються сліди геометричного (?) орнаменту. Кольоровий метал, розміри (з вушком) 3,8×2, 4 см.
Хрест (інв. № 64), знайдений як підйомний матеріал, – двобічний прямокінцевий, з волютами і 4 променями у прямих кінцях середохрестя, з яких один промінь втрачений. Периметр обрамлено “вогняними” завитками. З обох боків рамена прикрашені вставками білої емалі. З одного боку смуги білої емалі шириною 1 мм з чорними цятками оконтурюють рамена по периметру і місце круглої втраченої вставки (?) діаметром 7 мм по центру. На іншому боці – восьмикінцевий голгофський хрест з цатою, поле навколо нього було залито білою емаллю. На кінцях рамен квадратні медальйони з краплями жовтої емалі. Кольоровий метал, розміри (з вушком) 5,6×3,6 см.
Подібні вироби знаходять аналогії, у першу чергу, у досліджених київських середньовічних некрополях – цвинтарях Вознесеньского монастиря та Троїцької церкви, а також трапляються у культурному шарі поховальних пам’яток, міст та поселень в інших українських та російських регіонах.

залишаймося вдома та відкриваймо разом перлини музейної колекції Заповідника! А далі буде ще цікавіше….

#янакарантині, #музейзафіліжанкоюкави #stayathome, #museumfromhome, #museumcoffeebreak, #museumteab

На фото:
Металеві натільні хрести XVII–XVIII ст., знайдені під час археологічних досліджень церкви Спаса на Берестові у 2018–2019 рр.

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon