Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник долучається до челенджу #MuseumFromHome

Дорогі друзі!

Хай подорож до нашого віртуального музею за філіжанкою кави стане #quarantinediscovery. Приємного відпочинку!

До вашої уваги! Унікальні пам’ятки Музейного фонду України!

До колекції Заповідника належить цікавий відбиток із гравюри голландського майстра Пітера Пікарта «Процесія зі слоном» (XVIII ст.), що датований ХІХ ст.

Власне гравюра є примітним зразком образотворчого мистецтва першої половини XVIII ст. та джерелом до ознайомлення зі святковою та дипломатичної культурою епохи бароко. Твір демонструє роль у ній тварин, залучення яких як подарунки до дипломатичних актів виражало тяжіння бароко до екзотизму.

Сюжет є надзвичайно рідкісним. Композиція становить 20 карет із шістками коней, клітки з двома левами і гепардом, численні клітки з птахами та дрібними тваринами. Домінує у цій сцені величезний слон. Традиційною для барокової доби є репрезентація урочистої процесії, що прямує з однієї точки до іншої, компонуючись мальовничими звивами, та ритмічно розбивається на групи.

Звернімо увагу на «головного героя» сюжету. Слона, зображеного на гравюрі, в 1713 році подарував Петру І перський шах Хусейн І. До Петербурга тварину доставили Каспійським морем, а потім вели пішки через Астрахань та Москву, де його поява викликала величезний резонанс. Для слона навіть шили спеціальні шкіряні чоботи, а для догляду за ним призначили спеціального «слонового майстра» або «слонового вчителя». На свята тварину вбирали у прикраси та водили до будинків знатних людей. Цікаво, що за легендою саме із цим звичаєм пов’язано слово «слонятися».

На жаль, слон прожив у звіринці Петербурга недовго і помер в 1717 році через неправильні умови утримання та невідповідний клімат. Дарували російському імператорові й інших слонів, проте, жодного з них більше не увічнювали у витворах гравірувального мистецтва.

 

Залишаймося вдома та відкриваймо разом перлини музейної колекції Заповідника! А далі буде ще цікавіше….

#янакарантині, #музейзафіліжанкоюкави

#stayathome, #museumfromhome, #museumcoffeebreak, #museumteab, #museumteabreak

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon