Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник долучається до челенджу #MuseumFromHome

Дорогі друзі!
Хай подорож до нашого віртуального музею за філіжанкою кави стане #quarantinediscovery. Приємного відпочинку!
До вашої уваги! Нові археологічні знахідки та невідомі артефакти з колекції Заповідника!

Хрест-енколпіон з території церкви Спаса на Берестові

Серед знахідок, отриманих у результаті науково-рятівних археологічних досліджень 2018-2019 рр. на території церкви Спаса на Берестові, проведених науково-дослідним сектором археології НКПІКЗ (керівник к.і.н. С. Тараненко) та Архітектурно-археологічною експедицією Інституту археології НАН України (керівник к.і.н. В. Івакін), на окрему увагу заслуговують предмети особистого благочестя. Найдавнішим серед них є хрест-енколпіон (інв. № 68) із заокругленими кінцями та відокремленою верхньої частиною (“оглавієм”), відреставрований художником-реставратором I категорії Н. Онопрієнко та переданий на тимчасове зберігання у фонди НКПІКЗ.
Енколпіон (з грецької “на грудях”) – це складений з двох скріплених між собою металевих стулок хрест, всередині якого зберігалися сакральні вкладення, наприклад, святі мощі (звідси його інша назва “мощевик”). Такі хрести були поширені з давньоруського часу, носилися поверх одягу і належали заможному населенню. На лицевій стулці знайденого як підйомний матеріал хреста – Архангел Сихаїл і 4 святих у медальйонах, на зворотній – Розп’яття з предстоячими і архангелами у медальйонах. Розміри 6,4 (з “оглавієм” – 8 см)×4,7 см. Стулки закриті. Такий тип хрестів створювався по моделі ХІІІ–ХІV ст. як пізні відливки зі сплавів на основі міді.
У колекції фондів НКПІКЗ загалом налічуються шість давньоруських бронзових енколпіонів. П’ять з них перейшли, вірогідно, з Музею культів та побуту, який функціонував на території Києво-Печерської лаври у 1923–1927 рр., а до того з – Церковного археологічного музею при Київській духовній академії. Єдиний енколпіон, походження якого можна вважати археологічним, був знайдений в руїнах Успенського собору в 1962–1963 рр. Хрест зі Спаса на Берестові – перший екземпляр з території Києво-Печерської лаври, отриманий безпосередньо внаслідок археологічних досліджень

залишаймося вдома та відкриваймо разом перлини музейної колекції Заповідника! А далі буде ще цікавіше….

#янакарантині, #музейзафіліжанкоюкави #stayathome, #museumfromhome, #museumcoffeebreak, #museumteab, #museumteabreak

На фото:
1. Хрест-енколпіон ХІІІ–ХV ст., знайдений під час археологічних досліджень церкви Спаса на Берестові у 2018–2019 рр.
2. Розкопки на території церкви Спаса на Берестові 2018–2019 рр. (фото з квадрокоптера к.і.н. В. Гнери)

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon