У Заповіднику ініціюють створення музею Івана Мазепи

20 березня 2017 року у день народження видатного українця Івана Мазепи у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику було презентовано проект відновлення Мазепинської вежі та створення у ній музею, присвяченого життю, політичній, громадській та культурній діяльності Гетьмана. Ініціаторами заходу виступили Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник на чолі з Генеральним директором Любомиром Михайлиною та Фонд Миколи Томенка «Рідна країна» на чолі із засновником. 

В ініціативі взяли участь відомі українські громадські та політичні діячі, митці та діячі культури, представники бізнесу та ЗМІ.

Під час презентації проекту Микола Томенко наголосив на важливості повернення в Києво-Печерську лавру українського духу разом з українськими енергією, силою та правдою: «Спочатку ми повернули в Лавру Тараса Шевченка. У 2014 році на місці створення у 1846 році сепії із зображенням Церкви Всіх Святих було встановлено іменний памʼятний знак. Тепер ми хочемо повернути до Києво-Печерської лаври Івана Мазепу, чиїм коштом свого часу було збудовано та відреставровано архітектурні пам’ятки Лаври».

У межах заходу учасники та журналісти відвідали основні «мазепинські» архітектурні пам’ятки, зокрема Церкву Всіх Святих, та побували всередині Мазепинської вежі.

Любомир Михайлина коротко розповів про історію Мазепинської вежі, яку було зведено коштом Гетьмана у 1689 році. Архітектурна пам’ятка розташована в південно-східній частині фортечних мурів Києво-Печерської лаври. У плані вона має форму рівнобічного хреста зі зрізаними кутами. Вежа мала стати невеликою церквою з однією банею, проте будівля трансформувалась у палату, де певний час жив І. Мазепа.

Начальник наукового відділу охорони та моніторингу стану нерухомих пам’яток Олександр Романченко зазначив подібність споруди до Церкви Всіх Святих, попри те, що Мазепинська вежа не вирізняється пишністю та багатством архітектурного оздоблення. Вежа оформлена у стилі українського бароко. Її фасади декоровані вінцевим карнизом, а кути підкреслені вертикальними виступами.

Ідея проекту реставрації архітектурної пам’ятки з’явилася ще у 2005 році. Знадобилося більше десяти років, аби реалізація ініціативи відновилася. До участі у відновленні Мазепинської вежі натхненники проекту Микола Томенко та Любомир Михайлина заохочують меценатів, громадських та політичних діячів, а також розраховують на підтримку держави. «Створення музею Івана Мазепи дозволить суспільству дізнатися не лише про його постать як військового, політичного і державного діяча, а й про його родину, нащадків, про його добрі справи», – зауважив Микола Томенко.

Любомир Михайлина висловив сподівання, що до формування експозиції музею Івана Мазепи долучиться вся українська музейна спільнота. «Зараз експонати розпорошені і ми готуємо їх попередній перелік. Заповідник може надати речі, пов’язані з І. Мазепою, та оригінали документів. Плануємо звертатись до архівних установ України, до музеїв».

Після презентації проекту присутні взялися до упорядкування території біля вежі. До толоки долучились громадські та культурні діячі, співробітники Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника та команда Громадського руху «Рідна країна».

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon