Печерські цікавинки

Розпочинаємо серію цікавинок про історію одного з найвідоміших поховань козацької доби з некрополя Києво-Печерського монастиря

 

Чи відомо Вам, що:

Арешт похованих у Києво-Печерській лаврі генерального писаря Василя Кочубея та полтавського полковника Івана Іскри значно вплинув на долі їхніх рідних?

Мати Кочубея, пані Парасковія, яку він, утікаючи від людей гетьмана Івана Мазепи, полишив у Диканьці, шукала прихистку в церкві, але за наказом гадяцького полковника Стефана Трощинського її арештували. Більше того, з огляду на звинувачення у державній зраді Трощинський хотів застрелити жінку. Щоб убезпечити матір та дружину Кочубея від розправи, Мазепа наказав відпустити їх, проте полковник перевіз жінок разом з дружиною Іскри до гетьманської столиці Батурина, де їх розмістили на хуторі Гончарівка під охороною московських стрільців. Там жінки перебували до взяття Батурина військами князя Олександра Меншикова. Врятувалися завдяки черниці жіночого Новомлинського монастиря, яка, перевдягнувши їх у чернече та посполите вбрання, таємно вивезла з міста. Після цього певний час ховалися у своїх маєтностях, поки не отримали від Меншикова листа про помилування.

 

Підписи до ілюстрацій:

1. Портрет генерального судді Василя Кочубея. Невідомий автор. Перша половина XVIII ст. Полтавський краєзнавчий музей ім. В. Кричевського (інв. №: Ж-50, ПКМ-11341)

2. Батуринська різанина. Картина А. Івахненка. 2000 р.

YouTube icon
Facebook icon