Торкатися можна: у Заповіднику пройшов навчально-методичний семінар «Аудіодискрипція візуальних об’єктів»

17 березня 2017 року у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику пройшов навчально-методичний семінар «Аудіодискрипція візуальних об’єктів».

Куратором заходу виступила виконавчий директор Львівського обласного осередку ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ», керівник Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами НУ «Львівська політехніка», кандидат історичних наук Оксана Потимко спільно з львівськими помічницями Галиною Ліщинською, Катериною Івашутіною та Мартою Сидоряк.

До участі у семінарі долучились фахівці-співробітники Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, Національного музею медицини України, Державного музею іграшки, Літературно-меморіального музею-квартири П.Г.Тичини, Музею історичних коштовностей України, Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Педагогічного музею України.

Пріоритетним завданням теоретичної частини семінару стало знайомство учасників з особливостями тифлокоментування (аудіодискрипції) як способу подання візуальної інформації особам з важкими порушеннями зору.  Музейники розглянули методики опису творів та об’єктів мистецтва та архітектурних пам’яток, обговорили особливості аудіодискрипції статичних та динамічних візуальних творів та об’єктів.

За словами Оксани Потимко екскурсія для незрячих передбачає використання короткої фактографічної інформації – аби не втратити уяви про предмет мистецтва, важливо не вдаватися до його глибокої деталізації.  «Якщо зору немає, тебе рятують слух та дотик», – зауважила виконавчий директор Львівського обласного осередку ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ». Проте не варто соромитися вживати дієслова спонукання – «Подивіться», «Погляньте», «Зверніть увагу». Важливо озвучувати класичні кольори та уникати використання окремих відтінків (на кшталт «лазуриту», «фісташкового», «пурпурного» і т.д.).

У межах практичного тифлотренінгу учасників семінару запросили до розробки адаптованих маршрутів для осіб з вадами зору. Співробітники музеїв запропонували свої варіанти екскурсій та перевірили засвоєну теорію, зупинившись на описі зовнішнього вигляду Успенського собору та Великої Лаврської Дзвіниці. Окремий час учасники приділили відвідинам Троїцької надбрамної церкви. За допомогою спеціальних окулярів екскурсоводи вивчали на дотик стасидії архітектурної пам’ятки та ділилися враженнями індивідуальних відчуттів. 

Начальник відділу музейно-освітньої роботи Олег Топилко в образі Івана Мазепи – Гетьмана «обох сторон Дніпра Войск Запорожских» – привітав ініціаторів заходу солодким подарунком-ключем. Олег Топилко висловив вдячність Оксані Потимко від співробітників Заповідника та учасників семінару за проведення актуального освітньо-методичного заходу, побажав життєвих сил, наснаги та якомога менше перешкод на шляху реалізації навчальних програм для осіб з вадами зору.  

Семінар було організовано зусиллями відділу музейно-освітньої роботи Заповідника.

 

 

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon