"Печерські цікавинки"

Чи відомо вам, що:

барельєф архангела Михаїла, що прикрашав верхню частину Михайлівського собору в Києві, у 1934 р. став окрасою колекції Державного історико-культурного заповідника «Всеукраїнський музейний городок» на території Києво-Печерської лаври?

«Постать архангела Михаїла, мідна золочена, чеканної роботи, з мечем та щитом в руках» з Михайлівського монастиря передали до фондів музейної установи за актом від 5 серпня разом із мідними золоченими хрестами центрального купола й Катерининського південного приділу храму. Невдовзі мідний карбований золочений барельєф архистратига Михаїла, виконаний у середині XVIII ст., розмістили в експозиції «Релігія на службі феодалів-експлуататорів» (т. зв. відділ феодалізму) Всеукраїнського музейного городка у Благовіщенській церкві Києво-Печерської лаври. Ймовірно, через події Другої світової війни витвір київської школи барокової металопластики опинився на подвір’ї Художнього інституту, де 1956 р. його виявив і передав до львівського Музею етнографії та художнього промислу (тепер музей підпорядкований Інституту народознавства НАН України) український мистецтвознавець Павло Жолтовський. У 1999 р. пам’ятку повернули до Києва і передали в Музей історії Михайлівського Золотоверхого монастиря, де барельєф експонується й нині.

 

Підписи до ілюстрацій:

Іл. 1. Фрагмент експозиції «Релігія на службі феодалів-експлуататорів» (т. зв. відділ феодалізму) Всеукраїнського музейного городка у Благовіщенській церкві Києво-Печерської лаври. 1935 р.? (інв. № КПЛ-Н-2948)

2. Мідний золочений барельєф архистратига Михаїла, що прикрашав верхню частину Михайлівського собору в Києві, в експозиції Всеукраїнського музейного городка. 1935 р.? (інв. № КПЛ-Н-2948)

3. Мідний золочений барельєф архистратига Михаїла, що прикрашав верхню частину Михайлівського собору в Києві, в експозиції Музею історії Михайлівського Золотоверхого монастиря. 2010-ті рр. (https://zeft.in.ua/muzej-istoriyi-ta-dzvinitsya-mihajlivskogo-zolotoverhogo-monastirya-kiyiv/)

Анна Яненко

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon