"Печерські цікавинки"

Чи відомо вам, що 1767 р. в Російській імперії було проведено своєрідний «петиційний референдум», коли різним верствам населення надали можливість висловити побажання щодо покращення свого суспільного становища з надією, що вони будуть враховані в новому «уложении законов». Для збору та опрацювання петицій в Москві створили спеціальну комісію.

Петицію про свої «выгодности» подала і братія Києво-Печерської лаври на чолі з архімандритом Зосимою (Валкевичем).

Посилаючись на традицію, гетьманські універсали та царські укази, Лавра висловила побажання, аби в новому законодавстві закріпили споконвічне право лаврської братії на вільне обрання архімандрита, засвідчуючи, що: «По утверждении в лавре Киево-Печерской Ставропигіона и по древнему несколько сот лет здешнему обычаю в случаях перемен или измертвия здешних архимандритов всегда на оную архимандричью честь избираются в кандидаты вольными всей лаврской братии голосами достойные и в монашеском житии доброутвержденные мужи…»

Відповіддю царського уряду став указ Святійшого Синоду від 10 квітня 1786 р., відповідно до якого було скасовано право лаврської братії на вільний вибір архімандрита та призначено священноархімандритом Лаври митрополита Київського і Галицького Самуїла (Миславського).

Воістину: просіть і не дано Вам буде...

Наталія Литвин

Підписи до ілюстрацій:

Іл. 1. Фрагмент портрета 1798 р. Самуїла (Миславського) пензля Ігумена Арсенія (з колекції Національного художнього музею України)

 

YouTube icon
Facebook icon