У Заповіднику відбулися ХV Несторівські студії «Новітні дослідження джерел з середньовічної історії України (XI–XIV ст.)

10 листопада 2017 р. у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбулися ХV Несторівські студії, темою яких стали «Новітні дослідження джерел з середньовічної історії України (XI–XIV ст.). Організатором наукового форуму виступив Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник.

З вітальним словом до учасників наукової студії звернувся в. о. Генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Олександр Рудник. Він зазначив, що починаючи з 2003 року – року проведення першої наукової конференції «Несторівські студії», заповідник підтримували, брали активну участь у вирішенні організаційних та технічних питань партнери - Печерська районна у місті Києві державна адміністрація. О. Рудник також вшанував пам'ять відомого українського науковця,  філософа, професора Вілена Горського, який був одним із ініціаторів «Несторівських студій». Він першим у вітчизняній сучасній науці, почав досліджувати життя та духовний подвиг Преподобних Печерських і тим самим започаткував цілий напрям у сучасній українській історіографії.

О. Рудник нагадав, що протягом 15-ти років сформувалася певна традиція проведення «Несторівських студій». Первісно до участі у конференції долучалися тільки співробітники заповідника. Аудиторією була учнівська та студентська молодь Печерського району. Потім до участі у конференції приєдналися науковці провідних наукових інституцій та викладачі вищих навчальних закладів Києва, а згодом вона набула статусу міжнародної.

В. о. Генерального директора Заповідника побажав усім присутнім гарної роботи, цікавих доповідей та щирих дискусій.

Особливу зацікавленість присутніх викликали виступи О. Крайньої «Символічне значення та наукова інтерпретація образу прп. Нестора Літописця»; І. Жиленко «Прийняття Студійського статуту в Києво-Печерському монастирі»; С. Пивоварова, М. Ільківа, В. Калініченка «Нові знахідки з давньоруського городища першої половини XIII ст. в Чорнівці (роботи 2017 р.)»; А. Кондратюк «Матеріали до історії розкриття й реставрації давньоруської фрески церкви Спаса на Берестові»; Т. Бобровського «Дещо про супровідний напис мозаїчної композиції “Євхаристія” ХІІ ст. з Михайлівського Золотоверхого собору у м. Києві». Подальшому  розвитку ідей В. Горського була  присвячена доповідь Т. Сивець «Концепція духовності в агіографічній книжності Києворуської держави (на прикладі Житія Феодосія Печерського”)».

У виступі К. Крайнього містилася пропозиція щодо розширення формату «Несторівських студій» до базової конференції Міжнародного наукового проекту з дослідження давніх слов’янських літописців у Центральній та Східній Європі «Космас, Галлус Анонімус, Нестор в транскультурній перспективі».

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon