Печерські цікавинки

Чи відомо вам, що:

архітектору Великої лаврської дзвіниці Йогану-Готфріду Шеделю було не так вже просто покинути свою службу в Києво-Печерській лаврі?

На честь візиту до Києва імператриці Єлизавети в 1744 р. Шедель оформив тріумфальний в’їзд зі скульптурами та картинами, які прославляли «чесноти» монаршої особи. Як нагороду за роботу він просив дозволу нарешті покинути Києво-Печерський монастир і від’їхати до Пруссії. Та імператриця не забажала відпускати архітектора, і він отримав замовлення на проєкт Андріївської церкви (який зрештою так і не було реалізовано) та підвищення жалування від Лаври з виплатою недоплачених коштів за минулі роки. Невдовзі після здійснення остаточного розрахунку старий його контракт з монастирем було розірвано, і найімовірніше, він все ж перейшов на світську службу – відтоді його ім’я не згадують в документах Лаври. Однак покинути Київ Шеделю все одно не вдалося – в 1752 р. він помер в Деміївці (тоді – село неподалік від Києва).

 

 

Підпис до ілюстрації:

1. Адміралтейські тріумфальні ворота. Гравюра О. Рудакова 1779 р. за малюнком А. Богданова 1742 р. Приблизно так могла виглядати тріумфальна арка, встановлена Шеделем в Києві в 1744 р.

Підготувала Ганна Філіпова

YouTube icon
Facebook icon