«Духовна культура»

Хрещення князя Володимира Святославича: нові дослідження (продовження)

Дорогі друзі! Сьогодні у рубриці «Духовна культура» ми продовжуємо знайомити вас із новими концепціями щодо проблеми хрещення Русі князем Володимиром.

У попередніх публікаціях ми неодноразово звертали увагу на те, що хрещення князя Володимира відбулося двома етапами. Перший етап – оглашення Володимира 987 р. Саме тоді руський князь і візантійська царівна Анна заручилися. Другий етап – хрещення Володимира в Корсуні (Херсонесі), коли Володимир і Анна побралися. Але коли ж саме відбулося це весілля і хрещення Володимира, яке сприймали хрещенням Русі – 988 чи 989 року?

Найбільш об’єктивними щодо цих подій є свідчення візантійських джерел. Вони містяться: 1. У згадці Михаїла Пселла (середина ХІ ст.) про прибуття руського війська і його битву з армією заколотника Варди Фоки. 2. У стислих повідомленнях про ці події хроністів Скіліци і Зонари (ХІ–ХІІ ст.), які згадують цінну подробицю: перед битвою під Хризополем візантійський імператор Василій ІІ встиг одружити князя Володимира з Анною. Отже, князь побрався з принцесою не пізніше весни – початку літа 988 р. 3. У надзвичайно важливій інформації сучасника подій Лева Диякона про захоплення русами Херсонеса. Він повідомляє, що напередодні падіння Херсонеса на небі з’явилися вогняні стовпи (північне сяйво) як провість цієї події, і далі зауважує, що незабаром з’явилася комета, яка провіщала нове лихо: землетрус у Константинополі. Оскільки згадані небесні феномени точно датував Ях’я Антіохійський, а також частково інший сучасник подій – вірменський історик Степанос Таронський (Асохік), відомі вчені В. Васильєвський і В. Розен першими встановили, що Херсонес було узято між 7 квітня, коли були видимі вогняні стовпи, і 27 липня 989 р., коли з’явилася комета. Отже, Анна прибула в Херсонес не раніше 7 квітня 989 р. Вказане вище означає, що заручини Володимира з Анною відбулися до весни 988 р. (тоді було й оглашення Володимира), а весілля Володимира й Анни (і хрещення Володимира у Херсонесі) – після 7 квітня 989 р. Тож Володимир хрестився в Херсонесі 989 р. після 7 квітня. Але в який саме день? Уточнити день хрещення Володимира дають змогу сучасні дослідження. Але про них ми розповімо у наступній публікації.

Підготувала – к.і.н., провідний науковий співробітник науково-дослідного
 відділу вивчення мистецької спадщини – Мар’яна Нікітенко.

 

Ілюстрації
Іл. 1. Прибуття царівни Анни в Корсунь. Мініатюра Радзивіллівського літопису. А.62. ХV ст.

YouTube icon
Facebook icon