Пропонуємо до вашої уваги черговий випуск фотопроєкту «На згадку про Києво-Печерську лавру»

1991 рік став доленосним для нашої країни: Україна нарешті відновила свою незалежність. Рік відзначився численними мітингами і маніфестаціями в підтримку незалежності і державного суверенітету. Втім, КДБ продовжував виконувати свою звичну роботу: фіксувати, ідентифікувати і «брати на олівець» супротивників чинного режиму. На фото № 1 зображено ходу в підтримку незалежності. Його зробив співробітник КДБ на одному з мітингів, та після ідентифікації маніфестантів його передали тодішньому директору заповідника. В центрі, у вишиванці, з національним прапорцем – науковець К. В. Хоменко.

А Києво-Печерський заповідник продовжував свою звичну роботу: проводили екскурсії, писали наукові роботи, будували нові експозиції. В корпусі № 45, поблизу Ближніх печер, нарешті відкрили виставку «Релігія в історії культури». Експозиція розповідала про зародження та розвиток релігійних вірувань, а також знайомила відвідувачів із основними світовими релігіями. Вона містилася на другому поверсі і складалася із 4-х зал. Першу було присвячено періоду первісного суспільства і античності, друга – світовому православ’ю, третя – католицтву, юдаїзму і буддизму, четверта – православ’ю в Україні. На жаль виставка, на підготовку якої приклали чимало творчих зусиль і витратили значні кошти, працювала зовсім недовго.

На рубежі 1980-х – 1990-х рр. після тривалих реставраційних робіт заповіднику передали Феодосіївську церкву, що міститься навпроти Лаври. Небагато хто знає, що саме тут зварювали великогабаритні модулі монумента «Мати-Батьківщина». Після завершення реставрації церковне приміщення планували використовувати як експозиційну залу (внутрішнє убранство храму було знищено ще восени 1941 р. унаслідок радянської диверсії). Спільно із Київською митрополією співробітники заповідника створили виставку «Церковне мистецтво ХVІІ–ХХ ст.», де було представлено ікони, призначені для іконостаса одного з відбудованих храмів, та церковне начиння із музейних фондів. Після передачі ікон до храму провели реекспозицію і відкрили виставку «Українське бароко ХVІІ–ХІХ ст.»

Відроджена Києво-Печерська обитель потроху налагоджувала життя: ремонтували келійні та господарські корпуси, реставрували церкви. Богослужіння часто проводили на вулиці, оскільки наявні храми не вміщували прочан. Зокрема, службу правили під аркадою церкви Різдва Пресвятої Богородиці на Дальніх печерах. Тоді ж насельник Печерського монастиря Даміан (Давидов), нині – архієпископ Фастівський розпочав відновлення некрополя Різдвобогородицького бастіону. Завдяки відомій дослідниці київських некрополів Людмилі Проценко і фінансовій підтримці українських бізнесменів було відтворено іменні таблички на надгробках, що збереглися, а також виготовлено кілька нових надгробних плит.

Наступний випуск проєкту «На згадку про Києво-Печерську лавру» буде присвячено подіям, що сталися в 1992 році.

 

Підписи до ілюстрацій:

1. Маніфестація в підтримку незалежності України. В центрі, у вишиванці – науковець заповідника К. Хоменко

2-5. Виставка «Релігія в історії культури» в 45-му корпусі на Ближніх печерах (відкрито 1991 р.). На фото 2: маска Зевса в залі «Античність». На фото 3: зала «Католицизм». На фото 4: Вітрина «Буддизм». На фото 5: Науковець К. Хоменко в залі «Православ’я в Україні»

6. Виставка «Церковне мистецтво ХVІІ–ХХ ст.» у Феодосіївській церкві

7-8. Виставка «Українське бароко ХVІІ–ХІХ ст.»

9. Ремонт будинку блюстителя Дальніх печер (нині в ньому знаходиться канцелярія Київської митрополії)

10. Реставрація Аннозачатіївської церкви

11-12. Богослужіння під аркадою церкви Різдва Богородиці. На фото 11: За аналоєм архімандрит Софроній. На фото 12: Віряни біля аркади під час Богослужіння

13. Хрестний хід. Попереду з ковчежцем ієромонах Никон, ліворуч з іконою – ієромонах Феодосій, за ними з Євангелієм – намісник монастиря архімандрит Єлевферій.

14. Відновлені надгробні плити на могилі сенатора Андрія Сергійовича Іл’яшенка (†25 жовтня 1885) та його дружини Варвари Степанівни

15-16. Молебні над могилою генерал-фельдмаршала Ф.В. Остен-Сакена. На фото 15: ієромонах Даміан, ініціатор відновлення кладовища

 

YouTube icon
Facebook icon