Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник долучається до челенджу #MuseumFromHome

Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник долучається до челенджу #MuseumFromHome

Дорогі друзі!

Хай подорож до нашого віртуального музею за філіжанкою кави стане #quarantinediscovery. Приємного відпочинку!

До вашої уваги унікальні пам’ятки Музейного фонду України!

У зібранні Заповідника чільне місце належить мистецьким творам, пов’язаним з історією та святинями Києво-Печерської лаври. Ікона «Богородиця Печерська» 1818 року є однією з найцінніших серед пам’яток цієї тематики. Вона написана на полотні і має великий розмір 218,0×170,0 см.

На іконі представлена Богородиця з прпп. Антонієм та Феодосієм Печерськими, які припали до Її ніг на коліна. На знак особливого заступництва Богоматір, Яка сидить на престолі з Христом Дитиною, поклала руки на плечі засновникам Печерського монастиря. Іконографія твору базується на гравюрі Никодима Зубрицького з лаврських видань й отримала розповсюдження з початку ХVІІІ ст. В композиції є ще одна визначальна й дуже зворушлива деталь: прп. Феодосій торкається ніжки Христа Дитини. Ікона вражає не лише своєю масштабністю, але й, передусім, емоційністю образів: Богородиці – лагідного і дуже людяного, а прпп. Антонія і Феодосія Печерських – проникливих, вони ніби звернені до глядача.

Цей урочистий твір у 1818 році замовив член лаврського Духовного собору Єпіфаній Бурмовський для друкарні Києво-Печерської лаври як її начальник. Про це свідчить розгорнутий напис внизу ікони. Cтворена художником лаврської іконописної майстерні пам’ятка відрізняється довершеністю мистецького виконання. Понад століття вона містилася у відділенні друку в лаврській друкарні. Як свідчать фотографії початку ХХ ст. із колекції Заповідника, для ікони було зроблено кіот із різьбленими колонками, перед нею стояв свічник; на іншій світлині – пам’ятка в інтер’єрі експозиції Всеукраїнського Музейного Городка.

 

Залишаймося вдома та відкриваймо разом перлини музейної колекції Заповідника! А далі буде ще цікавіше….

 

#янакарантині, #музейзафіліжанкоюкави#stayathome, #museumfromhome, #museumcoffeebreak, #museumteabreak

 

Іл. 1. Інтер’єр друкарні Києво-Печерської лаври. Початок ХХ ст. Фото. КПЛ-Ф-2924

Іл. 2. Інтерєр експозиції cтанкового малярства Всеукраїнського Музейного Городка. 1930-ті рр. Фото. КПЛ-Ф-9144.

 

YouTube icon
Facebook icon
Twitter icon